Projekty financované z EÚ budú musieť spĺňať kritériá zelenej obnovy

Akýkoľvek projekt financovaný zo zdrojov Európskej únie (EÚ) bude musieť spĺňať kritériá zelenej obnovy. Pripomína to Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR v reakcii na schválenú dohodu EÚ o záchrannom balíku pre ekonomiky zasiahnuté pandémiou nového koronavírusu. Peniaze potrebuje Slovensko podľa envirorezortu použiť na civilizačnú zmenu a na prírode blízke hospodárenie.

„Premiér Igor Matovič (OĽaNO) podčiarkol potrebu dobudovať kanalizácie a čistiarne odpadových vôd. K jeho slovám by sme pridali nutnosť zvýšenia energetickej efektívnosti budov na celom Slovensku, výmenu kotlov či účinnú a adresnú ochranu národných parkov a ďalších významných chránených území na Slovensku,“ uviedol pre TASR tlačový odbor MŽP. Dodáva, že treba podporovať aj ľudí, ktorí žijú v chránených územiach. Okrem iného je prioritou aj odstraňovanie environmentálnych záťaží, ktorých je na Slovensku takmer 2000.

„Nevyhnutné však bude nastaviť transparentný a efektívny systém čerpania. A dôležité bude aj čo najskôr prijať zmeny vo verejnom obstarávaní,“ tvrdí ministerstvo.

Tlačový odbor rezortu uvádza, že momentálne má envirorezort nastavené všeobecné rámce podpory. Tými sú podpora adaptácie na zmenu klímy, prevencie rizika a odolnosti proti katastrofám, podpora udržateľného vodného hospodárstva, podpora prechodu na obehové hospodárstvo, zlepšenie ochrany prírody a biodiverzity, zelenej infraštruktúry, najmä v mestskom prostredí, a znižovanie znečistenia vrátane problematiky environmentálnych záťaží a ochrana krajinného rázu. „Detaily si nastavíme v partnerskej dohode a v pláne obnovy s EÚ,“ uviedlo MŽP.

Lídri EÚ dosiahli na mimoriadnom samite v Bruseli dohodu o záchrannom balíku pre ekonomiky po pandémii nového koronavírusu a o rozpočte Únie na obdobie rokov 2021 – 2027 v bezprecedentnej celkovej výške 1,82 bilióna eur. Súhlasili s fondom obnovy po pandémii vo výške 750 miliárd eur, ktoré si vo forme nenávratných grantov a výhodných pôžičiek rozdelia krajiny tvrdo zasiahnuté pandémiou.

Zdroj: TASR

cppsnina

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.